هر اسم و کلمه ای به دلیل خاصی بوجود اومده که بعضی از این دلایل رو می دونیم و بعضی هاش رو نمی دونیم . 

داشتم به ریشه بعضی کلمه ها و علت نامگذاریشون فکر می کردم که به موضوع جالبی برخوردم . نمی دونم تو جاهای دیگه دنیا هم همینطوره یا نه ولی ما  عادت جالبی داریم . شاید عادت واژه مناسبی نباشه ولی من عبارت مناسبتری پیدا نکردم .

این عادت ما  اینه که ما خیلی از کلمات را یا بهتره بگم خیلی از محصولات مصرفی رو به نام اولین تولید کنندش می شناسیم .
بعضی از این کلمه ها کاملاً واضحه که اسم شرکت سازنده اون محصول هستند ولی بعضی از این اسمها انقدر توی فرهنگ ما جا افتاده اند که معادلی براشون وجود نداره .

ادامه مطلب رو بخونید تا بهتر متوجه بشید .TIDE تاید :

شاید ندونید ولی تاید اسم یک کارخانه تولید کننده مواد شویندست .شاید درست تر باشه بگیم پودر رختشویی اما اسم تاید انقدر توی زبان و فرهنگ ما جا افتاده که احتمالاً وقتی برای خرید به مغازه میریم به مغازه دار میگیم :(( آقا ! تاید گلرنگ دارین ؟ ))

این جمله مثل این میمونه که به سیگار فروش بگید)) : آقا وینیستون مارلبورو دارین ؟))

ریکا :

شاید بدونید که ریکا به زبون گیلکی یعنی پسر 

اولین تولید کننده مایع ظرفشویی در ایران (که خوشبختانه ایرانی بوده) این اسم رو روی محصولش گذاشت و هنوز هم که هنوزه خیلی ها به جای گفتن مایع ظرفشویی میگن : ریکاWHITE Xوایتکس :

وایتکس هم اسم یک شرکت تولید کننده مواد شویندست که برای اولین بار مایع سفید کننده رو به ایران وارد کرد و در حال حاظر ما هر مایع سفید کننده ای رو با هر مارکی که استفاده کنیم بهش میگیم وایتکس .KLEENEX کلینکس :

هنوز هم خیلی ها برای اینکه کلاس بگذارند به جای دستمال کاغذی میگن کلینکس در حالیکه کلینکس اسم یک تولید کننده دستمال کاغذی بوده است .رخشا :

اسمیه که معمولاً به پودر جرم گیر گفته میشه و این در حالیه که رخشا اسم اولین پودر جرم گیریه که در ایران تولید شده .LIPTON لیپتون :

هنوز هم خیلی ها به جای چای کیسه ای میگن چای لیپتون در حالیکه لیپتون اسم یک شرکت انگلیسی تولید کننده چاییه نه اسم این نوع چای .

PIF PAF پیف پاف :

پیف پاف هم اسم اولین شرکت تولید کننده اسپری حشره کش در ایران بوده ولی همه ما این محصول رو با نام پیف پاف میشناسیم .

تیتاپ :

تیتاپ از اون خوراکی ها قدیمی و خاطره انگیزه که اسم تولید کنندش روش مونده .ساندیس :

اولین آبمیوه ای که درون پاکت های سه گوش با کاغذ آلومینیومی در ایران عرضه شد ساندیس نام داشت و این اسم برای همیشه روی این محصول باقی موند .

اسمارتیس :

شاید اسم درستش دراژه شکلاتی باشه ولی ما ایرانی ها اسم اولین سازنده این محصول یعنی شرکت اسمارتیس رو بهتر به خاطر سپردیم .

چس فیل :

این چس فیل ماجرای جالبی داره . این محصول که در حال حاضر بهش پفیلا ، شکوفه یا پف فیل هم میگن همون ذرت بوداده خودمونه که خارجی ها بهش میگن POP CORNو یه خوردنی کاملاً غربیه . یه چیزی تو مایه های تخمه آفتابگردون خودمون که موقع دیدن فیلم ازش استفاده میکنن .اولین شرکتی که در ایران ذرت بوداده فروخت یک شرکت آمریکایی بود به نام CHESTERFIELD( چستر فیلد ) که چون تلفظش برای ما ایرانی ها کمی مشکل بوده چستر فیلد رو تبدیل کردیم به چس فیل .