یکی از نیازهای اصلی کاربران اینترنت و از جمله دانش پژوهان دانشگاه دسترسی به مقاله های فارسی علمی پژوهشی می باشد . معرفی اجمالی این پایگاه ها در زیر قابل مشاهده است:

Magiran : این پایگاه دسترسی آسان و روز آمد به متن 750000 مقاله از 400 نشریه را فراهم نموده است . حوزه های موضوعی این پایگاه علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، کشاورزی ، فنی و مهندسی ، هنر و علوم پایه است . جستجو به 2صورت سریع و پیشرفته در این پایگاه فراهم است . امکان جستجو های مختلف در نشریات مثل الفبایی ، موضوعی ، نشریات دارای اعتبار علمی ، نشریا ت دانشگاه ها و نشریات دارای متن میسر می باشد.

Namamatn : حوزه های موضوعی این پایگاه شامل علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، کشاورزی ، فنی و مهندسی ، هنر و علوم پایه است جستجو در این پایگاه بصورت ساده ، پیشرفته ، موضوعی اشخاص و نشریات می باشد. همچنین امکان محدود کردن جستجو به مقاله ، نقد ، گفتگو ، گزارش ، شعر ، داستان نیز برای جستجو گر وجود دارد. فقط در محیط دانشگاه و بدون فعالسازی VPN

NOORMAG : پایگاه شامل مقالات حوزه علوم انسانی، علوم اجتماعی، معارف، علوم اسلامی می باشد. با عضویت در این سایت می توانید به مقالات دسترسی پیدا کنید. چنانچه با عضویت در پایگاه دسترسی به متن کامل ممکن نبود برای رفع مشکل و دسترسی به منابع مورد نیاز حضوری به بخش اطلاع رسانی مراجعه نمایید.

CIVILICAبا توجه به محدودیتهای موجود برای دریافت مقالات از پایگاه سیویلیکا و اهمیت ذخیره سازی و جستجوی این منابع برای استفاده های آتی، درخواستهای سیویلیکا از طریق گزینه درخواست منبع در سامانه پاد دریافت و پاسخ داده می شود. این کار تنها با ورود به سامانه براساس یوزر و نام کاربری پرتال امکان پذیر می باشد.

حوزه های موضوعی این پایگاه در چهار طبقه اصلی (علوم فیزیکی و مهندسی) (علوم سلامت )(علوم زیستی ) و (علوم اجتماعی) است .

غیر از پایگاه های فارسی مشترک و موجود در دانشگاه سایتهای دیگری نیز امکان دسترسی به مقالات فارسی را فراهم کرده است . از جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد:

مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

پرتال جامع علوم انسانی

مقالات دانشگاه تهران

ایران ژورنال (متن کامل مقالات با مراجعه حضوری به بخش اطلاع رسانی)

نمایه استنادی علوم ایران (متن کامل مقالات با مراجعه حضوری به بخش اطلاع رسانی)

مرکزمنطقه ای اطلاع رسانی علوم وفناوری (متن کامل مقالات با مراجعه حضوری به بخش اطلاع رسانی)

بانک آزمون استانداردهای علوم‌تربیتی و روانشناسی

مقالات کتابخانه مجلس شورای اسلامی

کتابخانه تبیان

مقالات فارسی مدیر

بانک مقالات فارسی

پایگاه مقالات ایرانیان

بانک مقالات فارسی