حتماً این جمله را شنیده اید که «صدای عمل بلندتر از کلمات است.» این مسئله مخصوصاً در مورد «زبان بدن» صحت دارد. «زبان بدن» نوعی ابزار ارتباطی قدرتمند است که با استفاده از آن می توان دوست پیدا کرد و یا دیگران را به انجام کاری متقاعد نمود.

آشنایی با «زبان بدن» به شما کمک می کند مسائلی مثل جذابیت، حقیقت، اعتمادبه نفس و شرم را تشخیص دهید. شما با دقت در حرکات طرف مقابل می توانید به حقایق زیادی دست یابید. در واقع تمام ما آگاهانه یا ناآگاهانه از «زبان بدن» استفاده می کنیم. برای آشنایی بیشتر با این زبان به موارد زیر توجه کنید:

۱ تماس چشمی

اجتناب از نگاه کردن به چشمان دیگران و یا تغییر ناگهانی مسیر نگاه حکایت از پنهانکاری یا دروغگویی دارد و در ضمن می تواند نشانه شرم یا عدم اعتمادبه نفس باشد.

۲ لبخند زدن

لبخند زدن می تواند نشانه اعتمادبه نفس، دوستی و رفتار مثبت باشد و این حس را منتقل می کند که مردم در کنار شما بودن را دوست دارند.

از سوی دیگر مفهوم لبخند تصنعی و یا توأم با دستپاچگی کاملا ضدمفهوم ذکر شده است.

۳ کم توجهی

غالباً میزان توجه یک فرد نوع شخصیت او را مشخص می کند.

به عنوان مثال اگر کسی به سرعت تمرکز خود را از دست بدهد و به حرف های شما توجه نکند متوجه می شوید که بی حوصله و احتمالا بی اعتنا می باشد.

۴ تکان دادن سر

مردم برخی از اوقات ناآگاهانه سر خود را تکان می دهند تا موافقت یا مخالفت خود را نسبت به مسئله ای نشان دهند. شما می توانید با بالا و پایین بردن سر موافقت خود را اعلام کنید و یا هنگام مخالفت، سر خود را به چپ و راست تکان دهید.

۵ لمس کردن

لمس کردن طرف مقابل در طول صحبت کردن در صورتی که به طور صحیحی انجام شود می تواند حامل پیام روشنی باشد. به عنوان مثال این کار می تواند نشانه علاقه، آرام کردن و یا اطمینان دادن به او تلقی شود.

۶ دست به سینه بودن

دست به سینه بودن می تواند حالت تدافعی یا پایان مکالمه باشد.اگر دست به سینه باشید در حالی که پاها را بر روی یکدیگر قرار داده اید سدی میان شما و دیگران ایجاد می شود.

۷ قراردادن دست ها بر روی کمر

این حرکت آمادگی برای واکنش و حتی پرخاشگری را نشان می دهد و چندان دوستانه نیست. غالباً نوجوانان برای نشان دادن مخالفت خود از این حرکت استفاده می کنند.

۸ دست دادن

دست دادن معانی زیادی دارد. غالباً دست دادن افرادی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند محکم است، برعکس افراد دستپاچه و خجالتی و کسانی که احساس ناامنی می کنند. در ضمن مراقب کسانی باشید که با محکم فشردن دست های شما قصد ترساندن تان را دارند!

۹ نشستن با پاهای روی هم و جدا از هم

مردم معمولا هنگام نشستن پاهای خود را بر روی هم می اندازند و با یکی از پاها به آرامی ضربه می زنند. این کار نشانه ملال یا ناشکیبایی است. در عوض نشستن با پاهای جدا از هم، آرامش را تداعی می کند.

۱۰ لمس کردن بینی

لمس کردن یا مالیدن یعنی غالباً نشان تردید یا دروغگویی است. نیشگون گرفتن نوک بینی که غالباً با چشمان بسته انجام می شود پاسخ منفی به درخواست طرف مقابل تلقی می شود.

۱۱ به هم مالیدن دست ها

همگی ما با این حرکت آشنا هستیم. این حرکت غالباً زمانی انجام می شود که ما انتظار یک اتفاق خوشایند را می کشیم.

۱۲ نشان دادن کف دست ها

نشان دادن کف دست ها نشان صداقت، روراستی یا بیگناهی است. به عنوان مثال وقتی شما می گویید: «من این کار را نکرده ام» و یا «من هیچ گناهی مرتکب نشده ام» این حرکت را نشان می دهید.

۱۳ ضربه زدن با انگشتان

ضربه زدن با انگشتان، این پیام را به طرف مقابل می دهد که شما خسته شده اید! این حرکت نشانه ناشکیبایی است و به طرف مقابل می فهماند که باید کاری انجام دهد!

۱۴ بازی کردن با موها

کشیدن یا بازی کردن با موها نشانه احساس عدم امنیت یا اعتمادبه نفس پایین است. افراد عصبی این کار را زیاد انجام می دهند. اگر به اولین مصاحبه یک شخصیت ورزشی دقت کنید متوجه این مطلب خواهید شد!

۱۵ خم کردن سر به یک طرف

وقتی فرد سرش را به یک طرف خم می کند شما می فهمید که به مسئله ای علاقه مند است. سگ ها نیز وقتی به موضوعی علاقه مند می شوند سر خود را به طرف آن خم می کنند. البته انسان این حرکت را با شدت کمتری انجام می دهد.

۱۶ تکیه دادن به جلو

وقتی به جلو خم می شوید چه نشسته و چه ایستاده معلوم می شود که به مسئله ای علاقه مند هستید به عبارت دیگر یک شنونده علاقه مند به سوی گوینده خم می شود. برعکس دور شدن از گوینده نشانه عدم علاقه به موضوع بحث است.

۱۷ جویدن ناخن ها

جویدن ناخن ها نشانه دستپاچگی یا عدم احساس امنیت است مردم غالباً هنگام تماشای یک فیلم مهیج یا مسابقات ورزشی ناخن ها را می جوند، به عبارت دیگر در لحظات پرتنش و اضطراب آور.

 ۱۸ قدم زدن

معمولا افراد عصبی نمی توانند در یک جا آرام بمانند و مدام قدم می زنند. به عنوان مثال اگر شما مردی را ببینید که در انتظار تولد اولین فرزندش است از قدم زدن او تعجب نمی کنید!

توصیه

هر چند برخی از رفتارها و حرکات پیام های روشنی دارند ولی به آسانی نمی توان این حرکات را تفسیر کرد. به عنوان مثال دست به سینه بودن لزوماً به مفهوم گرفتن حالت تدافعی نیست بلکه گاهی صرفا علامت احساس سرما می باشد!

توصیه ما به شما این است که در خواندن رفتار دیگران زیاده روی نکنید و مطالب فوق را بدون استثناء ندانید. موفق باشید.

 

 6اشتباه رایج در زبان بدن که باید از آن‌ها دوری کرد

شاید کمتر کسی اهمیت زبان بدن را انکار کند. زبان بدن شامل همه‌ی چیزهای می‌شود که از حالت‌های بدنی شما منتقل می‌شود، مانند کارهایی که در حین صحبت‌کردن با موهای خود می‌کنید و موارد بسیاری دیگر. در اینجا،اشتباهاتی در زبان بدن مرور می‌شود که از بسیاری از افراد سر می‌زند.

۱. عدم تماس چشمی

وقتی هرجایی را به جز چشم‌های طرف مقابل نگاه می‌کنید، در نظر وی، شخصی غیرقابل‌اعتماد هستید که در حال مخفی نگه‌داشتن یک موضوع خاص است. با ایجاد یک ارتباط چشمی درست، می‌توانید حس اعتماد را ایجاد کرده و خود را درگیر و علاقه‌مند به موضوع نشان دهید.

۲. دست به سینه

باید مراقب کارهایی که با دست‌هایتان می‌کنید، باشید. اگر آن‌ها را دست به سینه کرده‌اید، حالتی تدافعی و بسته خواهید داشت و یا این‌که نشان می‌دهید، چیزهایی که گفته می‌شود، برایتان اهمیت چندانی ندارد. دست‌های خود را باز کنید تا در وضعیت «پذیرا» قرار بگیرید.

۳. تریپ آشفته

باحال، مُد و یا هر چیز دیگری که اسم آن را بگذارید، شلخته است و زمانی که در وضعیتی شلخته باشید،  شخصی با عدم مهارت کافی جلوه می‌کنید که اهمیت چندانی به موضوع نمی‌دهد. همچنین، این حالت می‌تواند نشانه‌ای از رویکرد شما نسبت به کارتان داشته باشد. در عین‌حال، اگر شغل شما طراح مد است و همه‌چیز را به تناسب رعایت کرده‌اید، با این کار می‌توانید، فردی محبوب و مهربان نشان دهید.

اشتباهات رایج‌تر

 

۴. نگاه به صفحه‌ی موبایل

وقتی موقع صحبت‌کردن کسی، به کامپیوتر جیبی خود نگاه می‌کنید، آشکارا به وی می‌گویید که به موضوع مورد بحث علاقه‌ای ندارید. همچنین این حرکت، به نوعی، تکبر و خودبینی محض است. پس کامپیوتر جیبی خود را خاموش کرده و به کناری بگذارید.

۵. لوچ کردن چشم‌ها

هر کلامی که از زبان جاری می‌شود، هر چقدر هم که صادقانه و صمیمی بیان شود، باز هم با حدود نیم‌ثانیه لوچ کردن چشم‌ها، اثر خود را از دست می‌دهد. لوچ‌کردن چشم‌هایتان را برای مواقعی که در دفتر یا ماشین خود تنها هستید، نگه دارید.

۶. نگاه‌کردن به ساعت

نگاه کردن به ساعت مچی یا ساعت روی دیوار، به طرف صحبت شما این پیام را می‌رساند که چیزی مهم‌تر از صحبت‌ها او در ذهن‌تان است. همین‌طور باعث می‌شود که طرف مقابل نیز احساس کند که زمان را از دست داده است و در صحبت‌کردن عجله کند. پس زمان را فراموش کنید و بر ملاقاتی که دارید، تمرکز کنید.